Лига радиолюбителей Украины

Статті

Львів'яни - короткохвильовики-добровольці

До Дня українських "ліквідаторів" аварії на ЧАЕС

Георгій Чліянц (UY5XE)

 Жовтень 1986 р.

Передісторія: Перша згадка про необхідність застосування роботів для очищення від радіаційного «сміття» на терііторіі ЧАЕС датована 29 травня 1986 р .:

Усі роботи закріплювалися за підприємством «Белоярськатоменергоремонт» (БАЕР), яке базувалося безпосередньо в самому Чорнобилі (на т. зв. «острові» - в цехах і примі-щеннях, в яких до аварії знаходився завод по ремонту річних «Ракет») і при якому було створено підрозділ з умовною назвою «Робототехніка».

Одним з перших був поліцейський робот «Joker» (MF-3). Його гелікоптером доставили на дах, почали працювати, але він швидко «осліп» і заглох в районі вентиляційної труби (вийшли з ладу його телевізійні камери і система радіоуправління). Коли я приїхав, то він так і стояв на даху і нам дуже заважав очистити деякі її ділянки. І тільки хлопці, які приїхали працювати в грудні змогли зняти його з даху ...           

Трохи пізніше, з Ленінграда надійшло кілька роботів «СТР-1» (на базі т.зв. «Місяцеходів»). Вони були доопрацьовані (були встановлени: додаткова обертаєма телевізійна камера, перемі-щувана вгору-вниз «грейдерна лопата», що охоплює робот спеціальний каркас з кільцем «захоплення» - для можливості його періодичної доставки гелікоптером з «бази» на дах ЧАЕС).

Бригада «Роботохехніки». Сидять - В. Голутвин (UB5WPR) і Г. Чліянц (UY5XE).

Примітка: «СТР-1» розроблявся десятками наукових інститутів, об'єднань і підприємств. Основні серед них - ВНДІ АЕС, ІФТП, ВНДІ «Трансмаш», «Пролетарський завод», НВО «Енергія», НВО «Електронмаш», ГОІ, ВНДІ телебачення, Київський інститут автоматики і багато ін.

Гадаю, що читач звернув увагу, що на ковші робота намальовані три чорних прямокутника. Справа в тому, що перед фотографуванням ми отримали на це попередню згоду від постійно чергував в нашому цеху «секретчика» (працівника КДБ), я написав на ньому три позивні львовян- «ліквідаторів»: RB5WL, UB5WPR і UY5XE. Побачивши це, він підійшов до мене і запитав - «Що означають ці написи?». Я йому відповів, що це радіоаматорські позивні, якими ми працюємо в ефірі з короткохвильовиками багатьох країн світу. Він закричав - «Які ще позивні? Робот секретний! Негайно їх видалити! ». Я взяв банку з фарбою і їх зафарбував ...

Минув деякий час, багато розробників роботів і їх обслуговуючий персонал «згоріли» - тобто отримали максимально допустиму дозу опромінення і змушені були виїхати додому. Перед керівництвом постало питання про необхідність залучення фахівців «з боку». У Штабі по ЛНА в той час працював Віктор Голубєв, який прибув зі Смоленської АЕС. Будучи короткохвильовиком, він знав, що його колеги по хобі володіють необхідним рівнем знань і практичним досвідом - як в області теле- і радіотехніки, так і легко управляються з паяльником, дрилем і іншими інструментами. Про що він і висловив свою думку керівництву Штабу. А за спогадами коротковолновіка, редактора журналу «Радіо» Геннадія Шульгіна (працював в Чорнобилі в грудні - коли було прийнято рішення відновити роботи) - ця ідея належала працівнику Белоярськой АЕС А.Г. Шастіна, в підпорядкуванні якого вдома  були короткохвильовики.

Був надіслан відповідний лист в ЦК ДТСААФ України і, за його дорученням, начальник Республіканського радіоклубу H.М. Тартаковський почав обдзвонювати як обласні радіоклуби, так і  особисто йому знайомих, які приймали участь в радіовиставках радіоаматорів. Такий телефонний дзвінок пролунав і мені. До всіх на роботу, хто дав згоду взяти участь в роботах з ЛНА, почали надходити відповідні урядові телеграми.

Так, серед операторів роботів, з початку вересня, виявилася група коротко-вохвильовиків-добровольців, про роботу яких і розповім більш докладно, тому що мені довелося бути в їх складі і все нижчевикладене, як кажуть: «пропустити через себе»

Давши свою згоду на виїзд до Чорнобиля, я ще не знав реальної там ситуації і сказав Н.М. Тартаковський, що візьму свою саморобну радіостанцію, і що б він підготував мені необхідний «Дозвіл ДІЕ» на право роботи звідти в ефірі ...

Прибувши до Київа, відразу ж поїхав в Республіканський радіоклуб за ним. Але, я виявився наївною людиною! У кабінеті Наума Михайловича мене вже чекала «людина в штатському», який мені сказав, що апаратура залишиться в цій кімнаті і буде чекати мого повернення з Чорнобиля. А так же дав мені підписати «папір» про те, що мені - як позаштатному кореспонденту журналу «Радіо», забороняється передавати будь-яку спеціальну інформацію з Чорнобиля - радіаційна і загальна обстановки, і т.п. ..

Залишивши радіостанцію, покинув радіоклуб і поїхав в спеціальний штаб Міністерства атомної енергетики - для реєстрації і подальшого маршруту до Чорнобиля. Ця процедура була така: після реєстрації, відплиття в 14.00 по Дніпру на спеціальній, виділеної тільки для цих цілей, «Ракеты» в Чорнобиль - де на причалі тебе вже зустрічають представники організації, в розпорядження якої прибуваєш.

Потім, отримання спецодягу, переодягання, вечеря і пристрій на житло. На наступний ранок - медогляд (отримання допуску для роботи «в зоні»), реєстрація на ЧАЕС і далі - виконання безпосередніх функціональних обов'язків ...   

У період з початку вересня по середину листопада, з семи українських добровольців - четверо були львів'яни (послідовно викликалися до Чорнобиля по одному чол., строком на один місяць - з «дискретністю» в 10-15 дн.): три короткохвильовика - технік аеропорту Леонід Харченко, головний метролог заводу РЕМА Георгій Чліянц, регулювальник радіоапаратури одного з підприємств Віктор Голутвин і інженер заводу РЕМА Юрій Жіганов.

Вищевказана «дискретність» викликів (як ми усвідомили потім) була продуманою необхідністю. Її основною метою було створення т.зв. «Системи» - поступове і послідовне «входження в курс справи» кожного, тобто навчання робіт з обслуговування і експлуатації роботів, звикання до загальних принципів роботи і побутовим правилам поведінки в реальних умовах підвищеної радіаційної обстановки. Багато допоміг нам в цьому, будучи в нашій бригаді до першої половини жовтня, один з розробників «СТР-1» - ленінградець Михайло Маленков.

В кінці жовтня відбулося засідання Урядової комісії, одним з питань порядку денного було закінчення робіт з очищення покрівлі та підняття до 7 листопада на вентиляційній трубі прапора. Керівник «Робототехніки» в той день знаходився в Києві і бути присутнім на цьому засіданні доручив мені. Голова урядової комісії, помічник заступника. голови Радміну СРСР Б.Є. Щербина, побачивши мене вперше, запитав хто я такий? Я розгубився, але сидивши поруч Віктор Голубєв мене підбадьорив і шептнув - «Скажи, що ти короткохвильовик- доброволець». Я так і відповів. Тоді він попросив коротко розповісти про роботу нашої бригади і про виконані роботи. Я привів, наявні у мене в записці, цифри. По закінченню мого повідомлення, Б.Є. Щербина сказав, що б добровольців представили до  урядових нагород. Але, мабуть «в верхах влади щось не зрослося» ...

Через півтора року, згадали про нас. На початку квітня 1988 р. в  Підмосков'ї проходила Всесоюзна радіоаматорська конференція. У доповіді Голови Федерації радіоспорту СРСР, міністра зв'язку СРСР Ю.Б. Зубарєва було відзначено: «Головною своєю метою радіоаматорський рух завжди ставил служіння Батьківщині. Ось приклад самого останнього часу. Група радіоаматорів-досаафовцев в небезпечних умовах брала активну участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС».

І як результат - в кінці червня 1988 р., за поданням ЦК ДТСААФ УРСР, українські «ліквідатори»-добровольці були нагороджені «Почесними знаками ДТСААФ СРСР». Хоч б так!

На жаль, 30 квітня 2014 р. Віктора Голутвина не стало. Йому було 65 років  ...

А нині живущі  - пам'ятають «Чорнобиль-86»!