Лига радиолюбителей Украины

Спорт

Вінницькі радіоспортсмени виграли чемпіонат світу!

Судді Чемпіонату світу перед виїздом на дистанцію. Ігор Лазарев US0VA, Андрій Моховіков UT5NM, Сергій Іванов UT9NA

З 90-х років у Вінниці не проводили чемпіонатів світу. Востаннє це був планетарний шашковий форум серед жінок. А минулого тижня нашому місту довірили провести третій чемпіонат світу серед юнаків зі спортивної радіопеленгації.
Це сталося невипадково. Адже синьо-жовта збірна «полювальників на лисиць» традиційно є однією з кращих на планеті. А Вінниччина є одним із базових, найсильніших регіонів у цьому виді спорту. Не дивно, що до збірної України, яка взяла участь на домашньому чемпіонаті світу, увійшло троє наших земляків. Загалом у ній було 20 спортсменів – повний склад.

Колосальна підготовка

Вінницьку школу радіопеленгації очолює заслужений тренер України Сергій Зеленський, переселенець із Донецьку. Він казав, що перед чемпіонатом світу була виконана колосальна технічна і тактична підготовка.
– Два із трьох наших учасників вже приймали участь в змаганнях найвищого рівня. Аліна Солоненко займається п’ятий рік. Вона прийшла до мене маленькою дівчинкою, але вже тоді я бачив в її очах азарт. Через рік тренувань Аліна претендувала на місце в національній збірній. Вона втретє бере участь в світових форумах, де в її активі особиста бронза. Також дівчина була призеркою чемпіонату Європи, – розповідає Сергій Зеленський.
За словами наставника, Володимир Ляхович несподівано увірвався до збірної. Зі скромного хлопчика він став справжнім спортсменом. На другий рік занять увійшов до збірної України, в складі якої на особистому чемпіонаті світу виграв особисте золото і бронзу, а також переміг у командному заліку.
– Артем Степаніщев займається другий рік. Він також готовий до виступу на чемпіонаті світу. Лише попрацюємо над психологічною підготовкою наших спортсменів. На виїзних стартах можна найти виправдання невдачам, а ось вдома – інша ситуація, – перед стартом розповідав Сергій Зеленський.

Чемпіон підтвердив клас

Загалом у чемпіонаті стартували близько сотні спортсменів із 11 країн. У перший день вони змагалися на класичній дистанції у діапазоні 3,5 МГц. Бігали у лісі селища Вороновиця (Вінницький район). Долали трасу за час від 36 хвилин до близько двох годин, в залежності від майстерності.
Вінничани виступили чудово. В заліку серед юнаків до 14 років Володимир Ляхович завоював золото, а Артем Степаніщев – срібло. Завдяки цим результатам українцям вдалося завоювати командне золото в цій категорії. А Аліна Солоненко виборола командне срібло серед дівчат до 16 років.
Володимир Ляхович торік був чемпіоном світу. Тож він зараз підтвердив це досягнення.
– Я прагнув перемогти, аби порадувати свого тренера і рідних. Першу «лисичку» взяв на сьомій хвилині, другу – на 14-й, третю – на 20-й. Тоді зрозумів, що потрібно швидко бігти за останніми (їх загалом було п’ять), бо у мене є чудові шанси на перемогу. На фініші побачив, що маю гарний час, тож перегнати мене буде важко. Так і сталося, – розповів Володимир Ляхович.

Спринт у Лісопарку

Другий день чемпіонату був особливо видовищним і цікавим. Адже він проходив на центральній галявині Лісопарку обласного центру. Спортсмени змагалися у спринті, тому змагання вийшли нетривалими. Учасники проходили дистанцію за 12 –20 хвилин.
За присутності друзів і пересічних вболівальників наші учасники прагнули продемонструвати свої кращі якості, і це у них вийшло. Володимир Ляхович завоював срібну медаль, а Артем Степаніщев посів непогане п’яте місце. Аліна Солоненко залишилася сьомою.
Артем Степаніщев радіопеленгацією займається лише другий рік. Каже, що у Вороновиці йому сподобалося більше, ніж у Вінниці, бо там зайняв призове місце. Хоча у Лісопарку виступати легше. Адже в спринту головне – це вибухова швидкість.
– На другий день я не потрапив до індивідуального п’єдесталу, хоча й старався: чемпіону програв лише хвилину. В перший день посів друге місце із невеликим відставанням від першого. Думав, що багато програю лідерам. Біг з останніх сил, сподіваючись на медаль. Адже під час перегонів неможливо порівняти результати спортсменів, – каже Артем Степаніщев.

Медалі у заключний день

Останній змагальний день знову проходив у Вороновиці. Боролися за першість на класичній дистанції у діапазоні 144 МГц. І знову наші учасники показали блискучі результати. Артем Степаніщев посів друге місце в особистому заліку, а Володимир Ляхович завоював бронзу.
В командному заліку наші хлопці знову отримали золоті медалі! Аліна Солоненко стала четвертою серед дівчат (це був її улюблений вид програми) і перемогла в командному заліку.
Аліна виступала втретє на чемпіонатах світу. Каже, що у Вінниці все було організовано, дистанції цікаві.
– Конкуренція серед дівчат до 16 років була високою. Команди багатьох країн – дуже сильні і швидкі. Головними нашими суперницями виявилися спортсменки Чехії і Литви. Але Україна – все одно найсильніша, – каже Аліна Солоненко. – Не думаю, що команди інших країн мали перевагу у технічному оснащенні. Апаратура у всіх була різною, переважно – саморобною. Приміром, мій радіоприймач виготовив київський тренер.
Аліна Лотоцька (Луцьк) стала призеркою світу серед дівчат до 16 років у різних видах програми.
– Я вдруге беру участь в планетарних чемпіонатах. Торік здобула срібло, а зараз показала схожий результат. Дуже подобається вінницький Лісопарк – гарне місце для перегонів, – прокоментувала Аліна Лотоцька.

Україна випередила всіх

Отже, загалом в доробку вінничан на світовому форумі шість золотих, чотири срібних і бронзова медаль. Тренер Сергій Зеленський сказав, що результати земляків є очікуваними.
– Всі наші сили були спрямовані на досягнення мети. Традиційно сильними були суперники із Чехії, Словаччини, Польщі, Литви, Німеччини, Румунії. Вони регулярно здобували призові місця на чемпіонатах світу та Європи. Але нашим спортсменам вдалося показати свої кращі якості, – каже Сергій Зеленський.
Тренер звернув увагу, що радіопеленгація – індивідуальний вид спорту. Навіть зустрівшись на дистанції, спортсменам заборонено розмовляти між собою.
Але в командному заліку складаються результати кращих збірників. Таким чином національна збірна України за кількістю медалей посіла перше загальнокомандне місце. Разом із нею трійку призерів склали Чеська Республіка (фаворит № 1, на думку багатьох експертів) і Білорусь.

Відмінна організація

Головним суддею чемпіонату світу працював Віктор Ценков (Болгарія). Раніше він був організатором двох чемпіонатів світу і п’яти чемпіонатів Європи. – Організацію змагань у Вінниці вважаю відмінною. Всі вимоги Міжнародної федерації виконані. Зокрема, щодо проживання учасників, трас для бігу, технічного та інформаційного забезпечення під час змагання. Вдало обрані місця для старту і фінішу, – каже Віктор Ценков.
На думку пана Ценкова, присутність у Лісопарку вболівальників не заважала спортсменам.
– Всі вони досвідчені і знають справу. А наявність глядачів навіть допомагає учасникам, надихає їх на боротьбу. А також підвищує популярність нашого виду спорту, – каже Віктор Ценков

Довідка RIA

Спортивна радіопеленгація, або «полювання на лисиць» зародилася в Данії і Англії відразу після Другої світової війни. Це змагання між спортсменами у віці від 6 до 90 років (за віковими групами). Вони за допомогою карти місцевості (як правило, використовується масштаб 1: 15000), компаса і спеціального радіоприймача, оснащеного антеною спрямованої дії (радіопеленгатора), повинні знайти радіопередавачі («лисиці»). Ті працюють в радіоаматорських діапазонах частот 3,5 або 144 МГц і розташованих в лісі, на пересіченій місцевості.
Мета змагання – знайти задане число «лисиць» (як правило, п'ять) за найменший час.

Подяка партнерам

Співорганізатор 3-го чемпіонату світу зі спортивної радіопеленгації – президент Федерації радіоспорту Вінницької області Василь Колодяжний висловлює вдячність партнерам, які активно сприяли проведенню змагань:
заступнику Вінницької ОДА Олександру Крученюку,
голові Вінницької обласної організації Товариства сприяння обороні України Анатолію Кацаю,
заступнику Вінницького міського голови Галині Якубович,
начальнику управління з питань фізичної культури та спорту ОДА Сергію Чернявському,
голові комітету по фізичній культурі і спорту Вінницької міської ради Сергію Краєвському,
директору Вінницької міської дитячо-юнацької спортивної школи № 2 Максиму Фільварківу,
президенту медіа-корпорації «RІА» Олександру Човгану,
керівнику центру оперативного друку “Документ принт” Юлії Кушнір,
ТМ «Рудь» та її офіційному представнику Володимиру Дячуну, завдяки якому учасники чемпіонату на фініші поласували смачним морозивом.