Лига радиолюбителей Украины

Спорт

Чемпионаты Украины по радисвязи на КВ

Шановні колеги, керівники гуртових (колективних) радіостанцій!

В. Кияниця, керівник UR4RWW

У суботу, 13 січня з 18 до 22 Київського часу відбудеться Чемпіонат України з радіозв’язку на SSB. Це єдині у році SSB-змагання у яких ви, або діти із керованих вами гуртків, можуть виконати нормативи ЕСКУ і отримати спортивні розряди, чи звання. Всі інші змагання відбуваються у боротьбі за призи, кубки, медалі, дипломи, грамоти. На такі нагороди можуть розраховувати тільки призери переважно. І перемога в усіх таких змаганнях далеко не завжди свідчить про спортивну кваліфікацію наших маленьких і юних спортсменів. Бо вона може бути наслідком багатьох випадкових факторів.

А Чемпіонати України покликані зібрати усіх, хто визнає український радіоспорт і є його прихильником. Тільки у ЧУ усім учасникам можна не ставши призером, але, навіть зайнявши десяте, або двадцяте місце, виконати спортивні нормативи і отримати розряд, чи спортивне звання, які свідчитимуть про кваліфікацію конкретного радіоспортсмена. Кваліфікація діє постійно, доки ви її самі не підвищите у наступному чемпіонаті. Це суттєво. І це мають знати і тренери, і радіоспортсмени. Та й чи варто позбавляти дітей можливості отримання посвідчення, значка, вручення його на шкільній лінійці, чи на святкуванні дня міста, селища, громади? Це ж саме ті випадки із яких звичайне населення довідується про існування нашого радіоспорту, а керівництво звертає на нього увагу!

Велика хвала і подяка Херсонському радіоклубу «Супутник», керованому Олександром Балою і його однодумцями. Вони дійсно навчають, культивують і підтримують радіоаматорство серед шкільної молоді. Вони здійснюють найважчі кроки – залучення молоді до радіоаматорства. Проте, приймаючи участь у регулярно здійснюваних дитячо-юнацьких змаганнях, дітки зростають у своїй майстерності. І абсолютно логічним є їх влиття у дорослий радіоспорт, отримання розрядів і спортивних звань. Не всі вони можуть мати власні радіостанції, то, шановні тренери, надайте їм можливість отримати спортивну кваліфікацію із гуртових радіостанцій! Здійснити це можна тільки раз на рік – у Чемпіонаті України! Пропустили – рік втрачено.

Тепер щодо вдалості термінів проведення. Висловлю свою думку, як людини, яка у минулому була неодноразово причетна до вирішення подібних завдань. Що мають враховувати організатори, призначаючи дату і час? По-перше, змагання не можуть співпадати з іншими змаганнями. Інакше – взаємні перешкоди, непотрібні уточнення, чи навіть перехресні зв’язки, їх викреслювання, словом – ніяк. Водночас традиційний календар (а етер у нас спільний і кордонів не має) дуже насичений змаганнями, значна частина яких тривають цілу добу. Подивіться календар на QRZ.ru і не думайте, що там усі змагання. Там нема внутрішньо польських, внутрішньо угорських, внутрішньо хорватських… Скільки там тільки в Європі країн? І майже всі проводять внутрішні змагання. А до них – різні регіональні, обласні, тематичні і т.д. і т.п., про існування яких можна довідатися тільки коли вони вже розпочалися. Це один фактор.

Другий фактор – дні і години. Можна, звичайно, взяти робочі дні для зручності тренерів колективних станцій. Тоді що скажуть «індивідуали», у яких робочий день? Тоді вони не зможуть взяти участь. Можна змагання призначити на нічний час, як було. Тоді незадоволеними будуть тренери молодіжних станцій, щодо залучення молоді у нічний час.

Нарешті третій фактор – календар. Цього разу організаторами було обрано для трьох чемпіонатів першу, другу і третю суботу січня. У 2018 році перші дві суботи припали на Святвечір і на Щедрівку. Так співпало цього року. У 2019-му перша і друга суботи припадають на 4 і 11 січня, у 2020 році – на 2 і 9 січня і т.д. Найважче випробування може статися у 2023 році, де суботи припадуть на 7 і 14 січня. Проте наша історія знає випадки, коли ЧУ припадали на Великдень. Тоді вони переносилися. Хоч перенос, повторюю, великий фактор ризику потрапити на чужі змагання.

Так що 13 січня – всі на старт! До речі, SSB чемпіонат співпав із щедруванням. Молодь буде залучити дуже важко. Навіть ось і мої дівчатка можуть на старт не вийти. КМС-ів вони вже мають. Майстрів з колективки не виконати. А нащедрувати можна чимало грошей. Така можливість у дітей теж один раз на рік. Не вправі забороняти. Хіба що переконанням, як зазвичай у педагогіці. Але це тільки у дітей, які на сьогодні є мааалюсіньким процентом серед учасників ЧУ. Якось так.

Ще раз закликаю не жбурляти каміння в організаторів. Вони такі ж люди, як і кожен із нас. Я неодноразово був у їх ролі у далекому минулому. Їх не захищаю, але співчуваю. Догодити усім – неможливо. Можливо, були кращі варіанти. Можливо. Але щоб критикувати – краще запропонуйте в КХ-комітет свій календар, який би, звичайно, врахував хоч би вище викладені фактори. Всім 73!

Василь Кияниця, керівник UR4RWW

Джерело: http://nosivka-syut.at.ua/blog/chempionaty_ukrainy_po_radisvjazi_na_kv/2018-01-10-55